Jesień na działce - prace przy drzewach i krzewach

Jesień to najlepszy czas do nasadzeń oraz przesadzania drzew i krzewów. Od późnej jesieni do przedwiośnia rośliny zdążą się zakorzenić i z początkiem  wiosny zaczną swój wzrost.


Drzewa i krzewy zimozielone
Najlepszym okresem sadzenia i przesadzania krzewów zimozielonych jest wrzesień. Trzeba pamiętać, że zimozielone krzewy liściaste i iglaste transpirują cały rok. Zimą wyparowują wodę, ale jeżeli ziemia zamarznie, nie będą w stanie jej pobrać. Dlatego, aby uchronić je przed zamieraniem z powodu niedostępności wody, należy zadbać, aby gleba była dobrze i obficie nawilżona, i do pierwszych przymrozków obficie te roślinny podlewać.

 

 

W połowie listopada zimozielone liściaste dobrze jest osłonić przed wysuszającymi wiatrami. Nie należy osłaniać roślin zbyt wcześnie. Rośliny powinny najpierw przyzwyczaić się do niższej temperatury. Wcześniejsze przykrycie może przyczynić się do ich gnicia. Zazwyczaj osłaniamy gdy temperatura w nocy spadnie do –5 stopni Celsjusza. Popularnym materiałem do osłaniania krzewów nie w pełni odpornych na mróz jest agrowłóknina. Jest lekka, przepuszcza powietrze, zapobiega wysuszaniu roślin przez wiatr, chroni przed przymrozkami prawie nie nagrzewa się na słońcu. Dobrze też sprawdzają się gałązki jedliny tzw. stroisz.

Formy kolumnowe iglastych wcześniej obwiązujemy sznurkiem. Zapobiega się w ten sposób rozłamaniu przy zbyt obfitych opadach śniegu. Pozostałe iglaki systematycznie otrzepuje się ze śniegu, bezpośrednio po opadzie.


Drzewa i krzewy liściaste
Dla drzew i krzewów zrzucających liście na zimę odpowiednią porą sadzenia jest październik.

Drzewa i krzewy z bryłą korzeniową zarówno liściaste jak iglaste, można sadzić cały sezon wegetacyjny, dopóki ziemia nie jest zamarznięta.

Krzewy żywopłotowe o liściach sezonowych zaraz po posadzeniu przycinamy 10-15 cm nad ziemia. Powoduje to zagęszczenie żywopłotu od samej ziemi. Nie przycinamy żywopłotów bukowych i grabowych, ze względu na wolny wzrost tego żywopłotu. Chyba, że sadzonki są wyjątkowo słabo rozgałęzione. Wtedy taki żywopłot przycinamy na ok. 20 cm wysokości.

Po posadzeniu, ziemię pod krzewami i drzewami ściółkujemy korą lub liśćmi. Zapobiega to wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu wilgotności. Pozostaje ona też długo nie zasklepiona.

Okopcowania nasady pędów wymagają takie rośliny jak: budleja czy też piwonia drzewiasta. Większość powojników nie wymaga okrywania na zimę, ale zaleca się przysypanie ich podstawy korą.

Do grudnia sadzi się róże. Wczesną jesienią należy zrezygnować ze wszystkich zabiegów przedłużających wegetację tych roślin: nawożeni, podlewania i silnego cięcia. Do okrycia zimowego przystępujemy dopiero po nastaniu przymrozków, tj. zazwyczaj w połowie listopada. Wcześniejsze okrywanie może okazać się dla róż szkodliwe. Zbyt wcześnie okryte mogą się zaparzyć pod „zimowym” ubrankiem.

Iwona Morawska
Instruktor ds. ogrodnictwa SSI Biura Okręgu PZD w Elblągu

 

Zarząd ROD Nowalijka spotyka się w pierwszy wtorek każdego miesiąca o godzinach 17.15 - 18.30 w świetlicy działkowej przy ulicy Bora Komorowskiego w Gorzowie Wlkp. Razem z Zarządem w spotkaniach biorą udział Przewodniczący Komisji Statutowych tj. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Zapraszamy członków Rodzinnych Ogrodów Działkowych Nowalijka na spotkania zarządu.
Zarząd ROD informuje wszystkich działkowców, że w Okręgowym Zarządzie PZD w Gorzowie Wlkp. przy ul. Śląskiej 45 są przeprowadzane szkolenia działkowców w zakresie zagospodarowania, uprawy, sadownictwa działek ogrodowych oraz prawa i obowiązki działkowca w przedostatnią sobotę każdego miesiąca. Początek szkolenia o godz. 10.00. Zachęcamy wszystkich do brania udziału w szkoleniach organizowanych przez OZ PZD.

Losowe zdjęcie

18-10-2021. Copyright © 2012 ROD Nowalijka
Pwd by Top 10 poker sites