Porady ogrodnicze OZ PZD w Kaliszu na listopad

Jesień w pełni a deszczu jak na lekarstwo, od początku września mamy około 30  litrów opadów na 1m², a wiosna i lato były także suche. Widzę w tym duże niebezpieczeństwo dla młodych roślin drzewek i krzewów, a szczególnie zimozielonych, gdyby zamarzła gleba suchy wiatr wysuszy liście i młode pędy (rododendron, azalia, ostrokrzew).

SADOWNICTWO 

Sadzimy drzewa i krzewy, pamiętając o obfitym podlaniu sadzonek, a przed nastaniem mrozów nie zapomnijmy o kopczykowaniu młodych drzewek posadzonych jesienią, a także winogron i jeżyn bezkolcowych.

 

 

Usuwajmy z drzew mumie (suche,  chore owoce) szczególnie na drzewach brzoskwini, nektarynki czy śliwy, po opadnięciu liści gdy temp. powietrza jest powyżej +5º C opryskujemy drzewa przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini 1% roztworem Miedzianu, jeśli powtórzymy oprysk Sylitem wiosną na „pękający pąk” możemy oczekiwać pięknych zdrowych owoców.

Grabimy i kompostujemy liście z trawników pamiętając o ZAKAZIE PALENIA OGNISK, pozostawione liście na grządkach bylin czy krzewów ochronią je przed wymarznięciem, oprysk opadłych liści, a także kompostów roztworem mocznika 5% przyspieszy rozkład liści i żyjących na nich patogenów.

WARZYWNICTWO

Plony już zebrane może z wyjątkiem porów, warto więc pomyśleć o przyszłym roku, grządki przewidziane pod warzywa należy głęboko przekopać i zostawić bez wyrównywania (gleba wtedy lepiej zatrzymuje wodę, część chwastów skiełkuje  i wymarznie a także poprawi się struktura gleby). Nie przesadzajmy z wapnowaniem gleby, nie można  tego robić zbyt często bo możemy zrobić więcej szkód niż pożytku.

Koniec listopada to dobry czas na wysiew nasion pietruszki i marchwi na wczesny zbiór, można jeszcze wysadzić ząbki czosnku ozimego i cebuli dymki oczywiście głębiej niż przy wiosennej uprawie.

ROŚLINY OZDOBNE

Zabezpieczamy krzewy iglaste o kolumnowym pokroju przed rozłamaniem i deformacją okręcając roślinę siatką lub sznurkiem. Kopczykujemy krzewy róż i hortensji.

 

St. Instruktor Ogodniczy
Okręg w Kaliszu
mgr inż. Kazimierz Dominiak

UDZIELAM PORAD I ODPOWIADAM NA PYTANIA w godz. 10-14, tel. 62 75 75 200

Zarząd ROD Nowalijka spotyka się w pierwszy wtorek każdego miesiąca o godzinach 17.15 - 18.30 w świetlicy działkowej przy ulicy Bora Komorowskiego w Gorzowie Wlkp. Razem z Zarządem w spotkaniach biorą udział Przewodniczący Komisji Statutowych tj. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Zapraszamy członków Rodzinnych Ogrodów Działkowych Nowalijka na spotkania zarządu.
Zarząd ROD informuje wszystkich działkowców, że w Okręgowym Zarządzie PZD w Gorzowie Wlkp. przy ul. Śląskiej 45 są przeprowadzane szkolenia działkowców w zakresie zagospodarowania, uprawy, sadownictwa działek ogrodowych oraz prawa i obowiązki działkowca w przedostatnią sobotę każdego miesiąca. Początek szkolenia o godz. 10.00. Zachęcamy wszystkich do brania udziału w szkoleniach organizowanych przez OZ PZD.

Losowe zdjęcie

21-11-2024. Copyright © 2012 ROD Nowalijka
Pwd by Top 10 poker sites