Gdzie woda tam życie...
Należy pamiętać, że:
• Wszystkie rośliny lubią wodę i podlewanie o stałej porze.
• Umiejętne podlewanie podnosi bonitację środowiska czyli zdolność produkcyjną, wpływa pozytywnie na kondycję i stan fizjologiczny roślin a to z kolei przekłada się na zdrowotność, wzrost, kwitnienie, owocowanie i plony.
Uwaga działkowcy! Bielenie drzew
Bielenie drzew wykonujemy z nastaniem zimy, ale nie później, niż w połowie stycznia. Drzewa bielimy po to, żeby zapobiegać powstawaniu uszkodzeń mrozowych. Nocami temperatura spada grubo poniżej 0°C, a w dzień słońce świeci coraz mocniej, nagrzewając pędy. Doprowadza to do powstawania ran zgorzelinowych, pękania pni i przemarzania pędów.
Uszkodzenia drzew powstają również po okresowym ociepleniu i rozhartowaniu zewnętrznych tkanek kory i drewna. Dawniej mówiono o trzaskających nocach - podczas bardzo mroźnych nocy, słychać było pękające w sadach konary drzew. Niektórzy twierdzą, że wapnowanie zabija szkodniki, które zimują w zagłębieniach kory. Ale zabieg ten nie ma wpływu na ilość szkodników.
Nadciągają mrozy - okryjmy rośliny
Jeśli wierzyć synoptykom, nad Polskę nadciąga duże ochłodzenie. Nocą temperatura przy gruncie, miejscami może spaść nawet do - 20ºC. Jeżeli spadnie śnieg, nasze rośliny będą miały naturalną kołderkę, która zabezpieczy je na czas mrozów ale, jeśli śniegu nie będzie, koniecznie trzeba zabezpieczyć rośliny przed chłodem.
Szczepienie drzewka owocowego śliwka
Zapraszamy do obejrzenie instruktażu szczepienia drzewka owocowego śliwka. Instruktor ogrodowy Kazimierz Pyrkosz radzi jak poprawnie wykonać szczepienie drzewek.
Cięcie drzew owocowych i krzewów
Krajowy Instruktor SSI Franciszek Krzyżanowski
Zarząd Okręgowy PZD Gorzów Wlkp.
Przycinanie drzew i krzewów owocowych.
Na całym świecie hodowcy i działkowicze w procesie hodowli, otrzymują
i przekazują sadownikom i dystrybutorom coraz lepsze, piękniejsze i plemniejsze odmiany drzew i krzewów.
Sadownicy praktycy, opracowali różne metody cięcia, które służą określonym celom. (cyt. prof. Augustyn Mika)
Cele cięcia drzew i krzewów owocowych.
- Formowanie koron- uzyskiwanie rozmiarów i kształtów ułatwiających ich pielęgnację i zbiór owoców. –formujemy
- Prześwietlanie – prześwietlanie i rozluźnianie koron, aby światło docierało do każdej gałęzi.-prześwietlanie
- Cięcie sanitarne – usunięcie chorych nadłamanych gałęzi, co ogranicza rozprzestrzenianie się chorób, wykonywanie po przycięciu, gradobicia i silnych wiatrów.
- Cięcie odmładzające – stosowane w celu zachowania starych, szlachetnych odmian, a także poprawienia ich zdrowotności.
Terminy cięcia drzew i krzewów owocowych.
Przedwiośnie przede wszystkim II połowa lutego i marca to odpowiednie terminy cięcia.(wybieramy dzień w miarę ciepły i słoneczny – pogodny)
Narzędzia do cięcia:
- Sekator ręczny- do cięcia gałęzi o średnicy mniej niż2 cm.
- Sekator oburęczny – z przedłużonymi uchwytami do przycinania gałęzi
o średnicy powyżej 3-4 cm.
- Piła ogrodowa z pałąkiem – gałęzie4 cm.
- Piła do grubych konarów tzw. „lisi ogon”
Przed przystąpieniem do cięcia wszystkie potrzebne narzędzia należy wyczyścić i wyostrzyć.
Po przycięciu wszystkie większe rany należy posmarować maścią ogrodniczą- Funaben 2 %, można także pomalować farbą emulsyjną z dodatkiem 2 % Miedzianu lub 2% Topsinu.
Kolejność cięcia wiosennego.
- drzewa ziarnkowe – jabłonie i grusze- do końca lutego.
- pestkowe – śliwy do 5 marca.
- krzewy owocowe do 10 marca.
- krzewy winorośli do 10 marca.
Po zakończeniu cięcia, pod koniec marca wybierając ciepły, pogodny, letni dzień temperatura powyżej6°Cwykonujemy oprysk „Sylitem” wszystkich ciętych drzew i krzewów.
Krzewy winorośli i agrest, opryskujemy „Siarkolem”
Cięcie pestkowców-pozostałych
- czereśnie
- wiśnie
- brzoskwinie
- wczesne śliwy]
Wykonujemy 2-3 tygodnie po zbiorze owoców tj. do 15 września.
Pozytywnych efektów!
Franciszek Krzyżanowski
Kalendarz biodynamiczny na 2013 rok” - 28.12.2012
„Kalendarz biodynamiczny na 2013 rok”
dr Hanna Legutowska
dr Jerzy Szymona
Janusz Wiland
Zachęcamy wszystkie Okręgowe Zarządy i Zarządy Ogrodów do złożenia zamówienia i w ten sposób zaopatrzenia w kalendarz wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza instruktorów i stosujących technikę biodynamiczną działkowców.
Dla Okręgowych Zarządów i Zarządów Ogrodów istnieje możliwość otrzymania kalendarza po cenie hurtowej (z upustem).
Wydawnictwo realizuje zamówienia natychmiast.
Życzymy sukcesów w ekologicznej uprawie roślin na działkach przy pomocy Naszego Kalendarza.
Kalendarz biodynamiczny to przez cały rok niezawodny przyjaciel ogrodnika!!!
Cena niezmienna od wielu lat!!!
Porady ogrodnicze na grudzień
OGÓLNE
● Zabezpieczamy rośliny dopiero po przymrozkach
Większość roślin należy okryć i ściółkować dopiero gdy wierzchnia warstwa gleby zacznie zamarzać. Najwrażliwsze na mróz najlepiej zabezpieczyć wysokimi kopczykami z ziemi, kompostu lub przekompostowanej kory. Część nadziemną roślin owijamy dopiero po opadnięciu liści, później niż podstawę. Szczególnie starannie okrywamy nowo posadzone lub przesadzone rośliny. Do zabezpieczania roślin możemy użyć agrowłókniny, słomy, kartonu, ale nigdy folii. Polecamy też gotowe pokrowce ochronne dla roślin i inne zimowe okrycia (do nabycia na www.dzialkowiesklep.pl). Szczegóły przedzimowego okrywania roślin – w listopadowym i grudniowym „działkowcu”.
Wapnowanie gleby
Jak odkwaszać glebę ?
Prawidłowy wzrost i rozwój roślin uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest odczyn gleby, który ma decydujące znaczenie dla środowiska glebowego. Charakteryzuje on stan zakwaszenia gleby i jest wyrażony wartością pH.
Odczyn gleby może być:
- zasadowy - pH > 7,4
- obojętny - pH 6,8 – 7,4
- lekko kwaśny - pH 6,1 – 6,7
- kwaśny - pH 5,7 – 6,0
- silnie kwaśny - pH < 5,7 (3,50 – 4,5)
Od pH gleby zależy cały proces zachodzący w glebie (przebieg wielu reakcji fizycznych, mechanicznych i biologicznych) trwałość struktury gleby i związane z nią stosunki wodno – powietrzne.
Wpływ odczynu gleby na przyswajalność składników pokarmowych.
Rośliny przez cały czas wegetacji i rozwoju potrzebują stałego dostępu do makro- i mikroskładników. Nadmierne zakwaszenie gleby powoduje niedobór niektórych składników pokarmowych i to jest główny czynnik, który ogranicza efektywność nawożenia. W naszym klimacie większość uprawianych roślin preferuje odczyn lekko kwaśny i obojętny w granicach pH 6,2 – 7,2. Jest to przedział, w którym przyswajalność składników pokarmowych jest przez rośliny najefektywniejsza.
Przy odczynie kwaśnym maleje przyswajalność,
- fosforu,
- cynku,
- miedzi,
natomiast wzrasta przyswajalność,
- żelaza,
- magnezu,
- glinu.
Dodać należy, że uprawiane gatunki roślin wykazują pewne tolerancje w tym zakresie, jednak poza zakresem optymalnego pH.
Dlaczego wapnowanie gleby jest tak ważne?
Około 60% gleb Polski wymaga zabiegu wapnowania, ponieważ ich środowisko glebowe jest kwaśne lub bardzo kwaśne, a jedynie 15% gleb posiada odczyn obojętny lub zasadowy. Zabieg wapnowania poprawia strukturę gleby gdyż wapń (wapno) jest lepszym tworzącym strukturę gruzełkowatą. Umożliwia rozwój mikroflory glebowej ogranicza rozwój grzybów patogenicznych np.(kiły kapusty)!. Celem wapnowania jest dostarczenie roślinom wapnia, pierwiastka niezbędnego do prawidłowego rozwoju. Obecność w glebie jonów wapnia ogranicza pobieranie i akumulacje metali ciężkich: żelaza, ołowiu, kadmu.
Co winniśmy wiedzieć, aby określić dawkę nawozu?
- Większość Rodzinnych Ogrodów Działkowych posiada bonitacje gleby, stąd dowiemy się jaką klasę posiadamy.
- Ponadto musimy ustalić dokonując pomiaru odczynu kwaśności pH gleby.
Po ustaleniu kategorii agronomicznej i po dokonaniu pomiaru odczynu gleby, możemy ustalić potrzeby w zakresie wapnowania.
W każdym wypadku nie możemy powyższych czynników pominąć, gdyż możemy popełnić błąd nieobliczalny w skutkach. Po ewentualnym przewapnowaniu spotęgujemy w glebie proces mineralizacji i pogorszenie właściwości gleby.
Przykładowa tabelka
Wyniki badań Okręgowej Stacji Chemiczno – Rolniczej mogą być: konieczne, potrzebne, wskazane, inne.
Tabela mówi nam że:
- Gleby ciężkie wymagają większych dawek wapna CaO
- Gleby lekkie mniejszych dawek CaO
CaO – wapno tlenkowe
Kiedy i jak odkwaszać ?
Proces odkwaszania jest działaniem długotrwałym, wapno rzucane na glebę w określonej ilości (dawce) zmieszane z glebą musi przereagować, najlepiej zabieg wapnowania przeprowadzać na kilka miesięcy przed sianiem lub sadzeniem roślin. Najwłaściwszym terminem jest okres jesieni, wybierając bezwietrzną suchą pogodę.
Niezależnie od stosowanego nawozu zalecanego przez Stację Chemiczno – Rolniczą, nawóz wapniowy należy starannie wymieszać z glebą. Wapnowanie przeprowadzać na 3 – 4 lata, nie mieszać z innymi nawozami.
Podstawowe nawozy wapienne.
- Wapno tlenkowe CaO
- Wapno węglowe CaCO3
- Dolomit – powolnie ulega rozkładowi
- Kreda nawozowa
W sprzedaży pojawił się nawóz wapniowy o nazwie (DOLOKORN) skład 60%
CaCO3, MgCO3 – 30% z mikroelementami o poj. 50 kg (w wiaderkach)
Zalecenia!
- Obowiązkowo ustalić klasę gleby.
- Dokonać pomiaru kwasowości pH.
Pomyślnych i efektownych zbiorów
Franciszek Krzyżanowski
BUDOWA ALTANY
Budowa altany na działce w ROD - o czym musimy wiedzieć
Spędzając sporo czasu na działce, bardzo przydatne będzie pomieszczenie, które uchroni nas przed deszczem, nadmiarem słońca, jak również miejsce w którym będziemy mogli spokojnie przygotować posiłek. W tym przypadku najlepszym i praktycznym rozwiązaniem dla działowca jest altana. Jednak, przyglądając się różnym rozmowom na internetowych forach dyskusyjnych, na których wypowiadają się działkowcy, można stwierdzić że niestety często taka "budowla” może nam przysporzyć sporo kłopotów. Powodem tu jest najczęściej brak znajomości przepisów dotyczących budowy altany w ROD. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na wybudowanie altany na naszej działce, musimy te przepisy koniecznie poznać.
Do jednych z najważniejszych przepisów dotyczących wyposażenia działki należy § 107 regulaminu ROD. Określa on bardzo dokładnie warunki jakie musi spełniać altana. Przepis ten reguluje Prawo budowlane (art. 29 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.) stwierdzające że altany na działkach w ROD, które spełniają ustalone warunki, nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a także zwolnione są z obowiązku zgłaszania zamiaru budowy takiego obiektu do urzędu gminy. Zatem jakie warunki musi spełniać altana na działce?
Kompostowanie
Na wstępie musimy postawić sobie pytanie Kompostownik czy śmietnik ?
Odpowiedź może być tylko jedna, kompostownik i nie tylko dlatego, że jest on nakazem regulaminowym, ale przede wszystkim dlatego, że to tani, ekologiczny i najcenniejszy nawóz organiczny jaki można wyprodukować w ogrodzie. Powstaje w wyniku mikrobiologicznego rozkładu materii organicznej.
Więcej artykułów…
Strona 1 z 2