Lista prac na działce w listopadzie
Jesień to czas przeprowadzania na działce porządków i zabezpieczania roślin przed zimą. Trzeba też zadbać o narzędzia ogrodnicze, aby wiosną były dobrze przygotowane do kolejnego sezonu.
- Prace porządkowe – wygrabiamy ostatnie opadłe liście z drzew i krzewów liściastych znajdujące się na trawniku, rabatach, między krzewami i w oczku wodnym. Jeśli nie są porażone chorobami, przeznaczamy je na kompost. Liście porażone przez choroby należy zebrać do worka i umieścić w pojemniku na odpady zielone. Pamiętajmy o całkowitym zakazie spalania na terenie ogrodów działkowych.
- Przycinamy uschnięte części bylin na rabatach i usuwamy nieładnie wyglądające sadzonki roślin sezonowych. Pozostawiamy tylko te gatunki, które będą ładnie wyglądały zimą (niektóre byliny, np. rozchodniki oraz trawy ozdobne).
- Jeśli tego nie zrobiliśmy w październiku, wykopujemy części nadziemne roślin nie zimujących w gruncie (m.in. dalii, krokosmii, acidantery, pacioreczników, mieczyków). Oczyszczamy je, sprawdzamy czy nie są chore lub uszkodzone i przechowujemy do wiosny w trocinach lub piasku w pomieszczeniu.
- Gatunki bylin wrażliwych na mrozy osłaniamy warstwą ściółki, słomą, agrowłókniną lub stroiszem z gałązek drzew iglastych, jeśli ujemna temperatura utrzymuje się przez kilka dni.
- W okresach suszy, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 0° C, podlewamy gatunki iglaste oraz zimozielone, aby nie doprowadzić do zjawiska tzw. suszy fizjologicznej.
- Wokół pni drzewek owocowych posadzonych jesienią oraz wokół krzewów ozdobnych wrażliwych na mrozy usypujemy kopczyki, jeśli przez kilka dni utrzymuje się ujemna temperatura i prognozy już nie zapowiadają ocieplenia. Osłaniamy pnie drzewek owocowych perforowanymi osłonkami lub tekturą, aby zabezpieczyć je przed sarnami i zającami.
- Pod koniec listopada (gdy temp. utrzymuje się powyżej 5° C) opryskujemy brzoskwinie przeciwko kędzierzawości liści brzoskwiń.
- Grządki po uprawie warzyw oraz ziół przekopujemy i pozostawiamy w tzw. ostrej skibie. Jeśli podłoże tego wymaga, przeprowadzamy wapnowanie gleby (zabieg stosujemy nie częściej niż co 3-4 lata).
- Donice z gatunkami wieloletnimi roślin przenosimy w okolice altany i grupujemy w zacisznym miejscu. Najlepiej ustawić je na warstwie styropianu. Rośliny okrywamy z wierzchu agrowłókniną dopiero, gdy ujemna temperatura będzie utrzymywać się przez kilka dni.
- Jeśli jest ciepło i sucho, przeprowadzamy ostatnie koszenie trawnika.
- Czyścimy i chowamy na zimę narzędzia ogrodnicze ręczne i mechaniczne. Narzędzia spalinowe oddajemy do serwisu w celu wymiany filtrów, oleju i świec zapłonowych, a noże do kosiarek oddajemy do ostrzenia. Zwijamy węże ogrodowe i przenosimy je na zimę do altany. Wyłączamy zasilanie automatycznego nawadniania, spuszczamy wodę z systemu i przedmuchujemy system kompresorem. Wyjmujemy z oczka wodnego pompy i dokonujemy przeglądu instalacji.
mgr. inż. Małgorzata Wójcik, instruktor ds. ogrodniczych KR PZD
Zarząd ROD Nowalijka spotyka się w pierwszy wtorek każdego miesiąca o godzinach 17.15 - 18.30 w świetlicy działkowej przy ulicy Bora Komorowskiego w Gorzowie Wlkp. Razem z Zarządem w spotkaniach biorą udział Przewodniczący Komisji Statutowych tj. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.
Zapraszamy członków Rodzinnych Ogrodów Działkowych Nowalijka na spotkania zarządu.
Zarząd ROD informuje wszystkich działkowców, że w Okręgowym Zarządzie PZD w Gorzowie Wlkp. przy ul. Śląskiej 45 są przeprowadzane szkolenia działkowców w zakresie zagospodarowania, uprawy, sadownictwa działek ogrodowych oraz prawa i obowiązki działkowca w przedostatnią sobotę każdego miesiąca. Początek szkolenia o godz. 10.00. Zachęcamy wszystkich do brania udziału w szkoleniach organizowanych przez OZ PZD.
Instruktorzy Ogrodu przy ul. Bora Komorowskiego to:
Pan Kazimierz Pyrkosz użytkownik działki numer 10/N,
Pan Stefan Kisiński użytkownik działki numer 38/N.
Instruktor Ogrodu przy ulicy Walczaka to:
Pan Józef Zawadzki użytkownik działki numer 31/S.
Osoby te udzielają wszelkiej pomocy w problemach związanych z prowadzeniem działki, przycinaniem drzew owocowych, szczepieniem i innych sprawach dotyczących ogrodów działkowych.
Serdecznie zapraszamy